Grupa Felinox od 1993 roku

Gięcie blach

Proces gięcia blach jest jedną z najprostszych i najtańszych metod obróbki plastycznej metali. Mimo to angażuje on spore nakłady energii, jednocześnie wymuszając wprowadzenie zaawansowanych elementów sterowych, w tym urządzeń CNC.

Gięcie blach – warunki miejscowe i ich wpływ na proces

Żeby uzmysłowić sobie, jak złożonym procesem jest gięcie blach, warto zwrócić uwagę na czynniki, które mają na niego ostateczny wpływ.

  1. Sprężystość materiału – każdy metal (w tym blacha, profile i kształtowniki) wykazują oddziaływania sprężyste. Polegają one na dążeniu giętej struktury do powrotu do naturalnej formy sprzed gięcia. Ich siła istotnie wpływa na każdą z faz obróbki plastycznej.
  2. Siła oddziaływania prasy – jest zależna od zastosowanego materiału. Inną siłę stosuje się np. podczas gięcia blach aluminiowych, a inną wykonując np. gięcie rur stalowych. Maksymalna siła oddziałująca na obrabiany plastycznie materiał to mniej więcej równowartość 175 ton nacisku.
  3. Graniczna wartość gięcia – jest to granica, po której przekroczeniu znacznie wzrasta ryzyko zniszczenia obrabianej części. Gięcie rur i profili wpływa na zwiększenie wymiarów poprzecznych warstw ściskanych i zmniejszenie analogicznych wymiarów warstw rozciąganych, co może doprowadzić do ich pęknięcia i zniszczenia.

Metodologia gięcia blach

Gięcie profili, blach i innych elementów stalowych i aluminiowych, jest uzależnione przede wszystkim od wyboru procesu obróbki. Choć proces ten jest zwykle realizowany poprzez prasy krawędziowe, to jego ostateczny wynik zależy przede wszystkim od zastosowania wielu innych, specjalistycznych technik i narzędzi.

W tym celu stosuje się specjalne tłoczniki (montowane na prasach krawędziowych) i walce. Czasami wykorzystuje się również metodę przeciągania. Procesy te mogą być realizowane zarówno na zimno, jak i na ciepło. W zasadzie dzielimy je na trzy fazy. Pierwsza, nazywana sprężystą, polega na powolnym pokonywaniu sił sprężystych obrabianego elementu. Druga faza to gięcie plastyczne, którego rolą jest wstępne uformowanie wybranego detalu. Trzecią, ostatnią fazą jest dotłaczanie, które polega przede wszystkim na ostatecznym formowaniu. Odpowiedni dobór tych trzech faz znacznie ułatwia przeprowadzenie bardziej skomplikowanych procesów, takich jak gięcie profili kwadratowych, czy też ogólnie – gięcie profili zamkniętych.

Gięcie 

Gięcie rur

Nasza firma wykonuje profesjonalne gięcie rur, realizując zlecenia zarówno na rzecz klientów lokalnych, jak i ogólnokrajowych. Oferujemy zaawansowane gięcie rur,  profili kwadratowych, prostokątnych itd., z wykorzystaniem urządzeń sterowanych cyfrowo. Jeśli są Państwo zainteresowani naszymi usługami, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Gięcie rur to nasza specjalność!

Kontakt

Felinox Paweł Jurga

Krzyżanowo 18, 63-100 Śrem POLAND

Telefon: +48 508 244 773

Email: biuro@felinox.pl

NIP:785-113-68-32

REGON: 300-423-257

Zobacz na mapie google

Przycisk przenosi do mapy Google - kliknij po wskazówki dojazdu do Felinox.